آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 

کتاب های هنری


زیبایی و هنر

     در این کتاب به بررسی تحول واژگان زیبا و زیبایی در قالب هنر و آثار نقاشی در 200 سال گذشته در اروپا پرداخته می شود. توجه نویسنده به سیر تغییر در تعریف این مفاهیم در آلمان، فرانسه، انگلستان و همچنین دوران مدرن است که در این میان به افکار بسیاری از متفکران و چهره های اثرگذار در زمینه هنر و زیبایی شناسی توجه خواهد شد.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر

لئوناردو داوینچی؛ هنرمند، مخترع و همه کاره

     این اثر در بیش از 250 صفحه ترجمه ای از کتاب راشل کستلر گراک از مجموعه کتاب های سازندگان قرون وسطی و رنسانس می باشد که در سال 2006 میلادی توسط ناشران چلسی هاوس منتشر گردید و به زندگی لئوناردو داوینچی نقاش، معمار، تندیسگر، ریاضیدان، مهندس، دانشمند، موسیقیدان و کالبدشناس ایتالیایی برجسته دوران رنسانس می پردازد.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
تاریخ هنر؛ نقاشی از دوران جیوتو تا زمان حاضر

     این کتاب 300 صفحه ای به صورت یک دائرة المعارف نقاشان سبک ها و دوره های مختلف هنر نقاشی می باشد که توسط ای. ان. هاج در سال 2007 میلادی نوشته و به طور مشترک توسط دو ناشر انگلیسی آرکتوروس و فولشام منتشر شده است. در این اثر در قالب هشت فصل به دسته بندی نقاشان بزرگ و تأثیرگذار در تاریخ هنر از اواخر دوران گوتیک و آغاز رنسانس تا زمان معاصر پرداخته می شود. شیوه کار نویسنده اثر حاضر به گونه ای است که با معرفی بیش از 200 نقاش برجسته، کتاب را به فرهنگی کوچک برای شناخت نقاشان بزرگ و آشنایی با برخی آثار ایشان تبدیل می کند.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر


هنر مشروح

     این کتاب در 270 صفحه، ویرایش دوم اثر رابرت کامینگ است که در سال 2007 میلادی توسط انتشارات آمریکایی دی. کی. منتشر گردید. در این کتاب به جای دنبال کردن سیر تاریخی هنر به تمرکز بر روی تعدادی از شاهکارهای شناخته شده هنر نقاشی و آثار اساتید بزرگ پرداخته می شود و با شرح و ارائه توضیحات مختلف درباره جزئیات منحصر به فرد هر یک از این آثار هنری در واقع اقدام به تشریح ویژگی هایی می کند که موجب می شوند این کارها در حکم شاهکارهای تاریخ نقاشی جهان به رسمیت شناخته شده و به مثابه آثاری شایسته ارزیابی در نظر گرفته شوند.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
میکلانژ: نقاش، پیکرتراش و معمار

     این کتاب در 189 صفحه اثری از تیم مک نیس بوده که در سال 2006 میلادی توسط ناشران چلسی هاوس منتشر گردید و به زندگی و آثار میکلانژ پیکرتراش افسانه ای ایتالیایی می پردازد که در حوزه پیکرتراشی دنیای تازه ای به مخاطبان هنر عرضه کرد و در رابطه با فرم های پیکر انسانی آفاق جدیدی گشود که پیش از خود اتفاق نیفتاده بود. اثر حاضر با زبانی ساده و به طور اجمالی به میکلانژ پرداخته و تاریخچه ای به نسبت مختصر از زندگی این هنرمند شهیر رنسانس فاخر ارائه می کند که در انتها با تصمیم شخصی مترجم با تعدادی از آثار او در بخش ضمائم همراه می شود که از ویژگی های آن می توان به ارائه طیف وسیعی از آثار او شامل پیکره ها، نقاشی ها، طراحی ها و آثار معماری با اطلاعات تکمیلی اشاره کرد.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
پیکرتراشی از 1945

     اثر حاضر در 380 صفحه نوشته اندرو کازی توسط انتشارات دانشگاه آکسفورد در سال 1998 به چاپ رسیده است و به بررسی سیر تاریخی پیکرتراشی و روندهای سبکی موجود و مباحث نظری پیرامون آن از پایان جنگ جهانی دوم تا ابتدای هزاره جدید می پردازد. در ابتدا به پیکرتراشی اروپا پس از سال 1945 م. و رگه های کلاسیک و یادمانی آن توجه شده و پس از آن پیکرتراشی جدید و سپس تأثیر زندگی روزمره در این هنر به ویژه پاپ آرت ارزیابی می شود. در ادامه به مینیمالیسم و سپس بر ضد فرم تمرکز می شود. استفاده از مواد طبیعی و هنر زمینی بررسی شده و پیرو آن پیکرتراشی معطوف به فضای عمومی مورد ارزیابی قرار می گیرد. در انتها درباره پیکرتراشی کالایی توضیحاتی ارائه می شود.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر

راهنمای پیکرتراشی معاصر از 1980

     اثر حاضر توسط مجموعه نویسندگان در 400 صفحه به ویرایش گلن هارپر و توایلین مویر توسط انتشارات مرکز بین المللی پیکرتراشی در سال 2006 منتشر و در سال 2010 به چاپ دوم رسید. این کتاب به عنوان گزیده ای از مجموعه مقالات منتشر شده در دو دهه اخیر در مجله پیکرتراشی چاپ این مرکز به مصاحبه با هنرمندان پیکرتراش و معرفی آثار ایشان در برهه ای خاص یا به طور کلی می پردازد. هدف از این اثر نه معرفی سبک ها و مضامین بلکه هنرمندانی مشهور یا در حال کسب شهرت در کشورهای مختلف است که در بازه زمانی 1980 الی 2006 م. در حوزه پیکرتراشی مشغول به کار بوده اند.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتراز نگاه ون گوگ: گزیده طراحی ها و نقاشی های استاد بزرگ

     این اثر در 200 صفحه به نام « از نگاه ون گوگ: گزیده طراحی ها و نقاشی های استاد بزرگ » به زندگی و آثار ونسان ون گوگ نقاش مشهور هلندی می پردازد و در سال 2005 م. توسط انتشارات آرکتوروس منتشر شده است. کتاب پس از ارائه مقدمه ای به نسبت کوتاه از زندگی هنرمند آثار وی را از نظر موضوعی به 9 بخش دسته بندی کرده و ضمن ارائه نمونه های گزیده از نقاشی های او به ارائه توضیحاتی پیرامون اثر می پردازد. این کتاب از آن جهت ارزشمند است که بر خلاف سایر آثار موجود در بازار هنری ایران نه حول نامه ها یا زندگی شخصی ون گوگ بلکه بر روی آثار نقاشی وی تمرکز کرده و آن ها را تفسیر می کند.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر


قواعد وینیلی

     کتاب حاضر به نام «قواعد وینیلی» در 100 صفحه شامل قواعد شخصی ماسیمو وینیلی طراح معروف معاصر است که در سال 2009 م. منتشر شده و به صورت مجموعه ای از اصول و راهکارهای مطلوب وی برای طراحی گرافیک، به ویژه کاربرد حروفچینی در آن و بادها و نبایدهای حروفچینی به مخاطب ارائه می شود. وی در این اثر سعی در آموزش تجربیات خود به علاقه مندان و هنرجویان گرافیک و حروفچینی داشته و کتاب خود را در دو فصل در قالب نکات ملموس و ناملموس مربوط به بحث ارائه می کند. در فصل اول به مسائل ذهنی و فکری پیرامون حروفچینی پرداخته و در فصل دوم توجه خود را معطوف به عناصر مهم و عملی در امر حروفچینی می کند.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
کاوش در هنر
     این کتاب به نام «کاوش در هنر» در 222 صفحه توسط لوری اشنایدر آدامز نوشته شده و در سال 2002 به وسیله انتشارات لارنس کینگ منتشر شد. این اثر در قالب 8 فصل به ابعاد مختلف تصویرپردازی توجه کرده و جوانب گوناگون هنرهای تجسمی را مورد بررسی قرار می دهد. به نکات مختلفی از جذابیت هنر، اهداف آن، عناصر اصلی تشکیل دهنده آن تا شرایط هنرمندان، مضامین هنر، بستر هنر و گرایش ها و اختلاف نظرهای پیرامون هنر پرداخته می شود. این مجموعه با زبانی ساده و روان بینش هایی مفید در زمینه فرم و ماهیت هنرهای تجسمی فراهم می کند.
فهرست مطالب، پیشگفتار و اطلاعات بیشتر

تاریخ مختصر معماری انگلستان
     این کتاب در 470 صفحه توسط دیوید واتکین نوشته و ویرایش دوم آن در سال 2001 میلادی توسط انتشارات تیمز اند هادسون منتشر شد و تاریخچه ای مختصر از معماری انگلستان را ارائه می کند. تأکید این کتاب بر نقاط اوج استعداد خلاقانه انگلیسی خواهد بود آن گونه که در هنر باشکوه معماری از کلیساها و کلیساهای جامع دوران میانه به واسطه پیشرفت معماری داخلی بین قرون شانزدهم و هیجدهم میلادی تا محصولات پویای دوره احیاء گوتیک و سرانجام عرصه معماری بی نهایت متنوع در اواخر قرن بیستم و ابتدای قرن بیست و یکم میلادی به نمایش درآمده است.

فهرست مطالب، پیشگفتار و اطلاعات بیشتر

گفتگوهایی درباره پیکرتراشی

     این اثر در 521 صفحه ترجمه ای از مقالات مجموعه نویسندگان بوده که توسط گلن هارپر و توایلین مویر ویرایش شده و به وسیله انتشارات مرکز بین المللی پیکرتراشی در سال 2007 م. به پیشگاه مخاطبان ارائه شده است و به عنوان مکمل کتاب «راهنمای پیکرتراشی معاصر از 1980» تقدیم می گردد که توسط همین ویراستاران و ناشر منتشر شده است. در این کتاب ضمن انتخاب فهرستی از مقالات منتشر شده در نشریه پیکرتراشی در فاصله زمانی سال های 1998 الی 2006 م. و انتشار متن مصاحبه ها با 43 هنرمند پیکرتراش، آثار ایشان مورد ارزیابی اجمالی قرار خواهد گرفت. اما توجه بیشتر بر روی نظراتی می باشد که هنرمندان درباره آثار خود و نحوه ساخت آن ها دارند. سعی بر آن است که با نگاهی متمرکزتر بر طیفی از آثاری که پیکرتراشان تا زمان مصاحبه خلق کرده اند، مخاطب از اعتقادات و نیات اصلی آن ها در رابطه با اثر مورد بحث مطلع می شوند.

تاریخ نقد هنری

     این اثر در 105 صفحه، فصل اول کتاب مقدمه ای بر نقد هنری، نوشته کر هیوستون است که در سال 2012 م. توسط انتشارات پیرسون منتشر گردید. در این فصل به ارائه تاریخی از نقد هنری، از قرن 18 م. و ظهور اولین منتقدان هنری مانند دنیس دیدرو گرفته تا تحولات انگلستان در قرن 18 م. و فرانسه در قرن 19 م. و ظهور شیوه های مختلف نقد و منازعات میان آن ها تا اندکی پس از سال 2000 م. پرداخته شده و چهره های متعددی که در این زمینه فعال بوده و آثار مهمی به نگارش درآورده اند معرفی خواهند شد. از منازعات میان نئوکلاسیسیسم و رومانتیسیسم گرفته تا درگیری مکرر میان نقد فرمالیستی و اکسپرسیونیسم انتزاعی آمریکایی همه مورد اشاره قرار می گیرند. روی هم رفته در این اثر به تاریخ نقد در انگلستان، فرانسه و آمریکا در فاصله ای 400 ساله پرداخته خواهد شد و با بسیاری از منتقدان برجسته تاریخ نقد هنری آشنا می شویم.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
طراحی امروز: ورای هنر معاصر

     این اثر 100 صفحه ای به این موضوع می پردازد که طراحی اینک با جریاناتی متفاوت از گذشته روبرو شده که سلطه شیوه های سابق را به چالش کشیده و روش های دیگری که مبتنی بر اصول غیر بازنمایانه و غیر واقع گرایانه هستند را مطرح می کند. به نظر می رسد که در این جریان جدید، اولویت از فرم، به محتوا و مفهوم تغییر می کند و شیوه های ارائه آن، بسته به نظر هنرمند، به گونه ای متفاوت انجام می شود. اثر حاضر نیز ضمن طرح بحثی نظری در رابطه با این روند به نسبت جدید، به ارائه طیفی از آثار هنرمندانی می پردازد که با نگاهی جدید و غیر کلاسیک، به طراحی توجه کرده و کارهای خود را در چارچوب این تغییر پارادایمی به مخاطب عرضه می دارند که بهترین نمودهای آن در قالب تحولات محتوایی و مفهومی در طراحی تجلی می یابد.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر
بزرگ ترین هنرمندان، آثار و پیشرفت های هنری قرن بیستم

     این کتاب در 190 صفحه به تعیین نوآوری به عنوان معیار اهمیت آفرینش هنری و دسته بندی هنرمندان مهم به دو گروه تجربی و مفهومی پرداخته و به منظور شناخت هنر این قرن و درک بهتر ماوقع، به چهار موضوع به هم پیوسته رجوع می کند که اطلاع از آن ها می تواند نقش مؤثری در اشراف بر سیر تاریخی و نظری این جریان ایفاء کند. بنابراین با پرداخت به چهار حوزه مهم ترین هنرمندان، برجسته ترین آثار، تأثیرگذارترین پیشرفت های هنری و در انتها بزرگ ترین هنرمندان زن در قرن بیستم، در این مسیر به پیش می رویم.

فهرست مطالب، پیشگفتار و اطلاعات بیشتر
هنر چیست و 100 پرسش بسیار مهم دیگر

     نویسنده در این کتاب 135 صفحه ای با طرح 117 پرسش عمومی در زمینه هنر سعی می کند به جای وارد شدن به مباحث فلسفی تأویل پذیر و یافتن راه حل های پیچیده، به طور جالبی تنها با بهره گیری از جملاتی گاه به ظاهر بی ارتباط، پاسخ را به طور هوشمندانه ای در دسترس خواننده قرار دهد و به او برای یافتن گزینه مناسب و «لذت» از آن ها که پرسش ذهنی وی را رفع می کند یاری برساند. جالب این که نویسنده این کتاب، با باز گذاشتن دست مخاطب در انتخاب راه حل محبوب خود، او را مجبور نمی کند که دشوارترین گزینه ها را دنبال کند.

پیشگفتار و اطلاعات بیشتر

پیکرتراشی در زمان حاضر

     این کتاب در 269 صفحه اثری از آنا موشینسکا نویسنده و متصدی هنری است که در 2012 منتشر شد و به پیکرتراشی در سیمای امروزین آن می نگرد و در صدد آن است تا طیف وسیعی از آثار را بر اساس مضامین رایجی از قبیل «بدن»، امر «روزمره»، «نور و صوت»، «طبیعت و بوم شناسی»، «طراحی شدن و دست ساز بودن»، «چینشی بودن» و «استقرار»، معرفی و بررسی کند.

فهرست مطالب، پیشگفتار و اطلاعات بیشتر

راهنمای مشاهده نقاشی های اروپایی
این اثر توسط الیزابت پرکینز در سال 2013 م. با  محوریت بررسی مجموعه آثار نقاشی اروپایی موجود در موزه  متروپولیتن نوشته شد و در 102 صفحه توسط انتشارات دولتمرد منتشر شد. در این کتاب به بررسی نقاشی های اروپایی از مناظر مختلف و محورهای متنوعی پرداخته می شود و ابعاد گوناگون آنان مورد واکاوی قرار می گیرد و منبع مناسبی برای تجزیه و تحلیل این آثار به شمار می آید.
فهرست مطالب، پیشگفتار و اطلاعات بیشتر
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات