آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 

کتاب های نظامی

 

تانک مرکاوا و جنگ دوم لبنان

     این مجموعه در بیش از 650 صفحه که گزیده آن در سال 1388 به نام مرکاوا توسط دانشکده اطلاعات ستاد ارتش ایران در 244 صفحه منتشر شده در قالب سه فصل ترجمه و گردآوری گردید. در فصل اول پس از ارائه تاریخچه مطالعات گذشته در زمینه تانک مرکاوا نسبت به معرفی ارتش اسرائیل، نیروی زمینی و بخش های زرهی آن اقدام شده و پس از آن در فصل دوم به معرفی چهار مدل تانک و همچنین سایر خودروهای ساخته شده بر اساس آن و هم چنین شرکت های اسرائیلی مهم دخیل در برنامه تولید این تانک پرداخته می شود. در فصل سوم پس از ارائه فهرستی از منابع مکتوب و مقاله های مراکز مطالعاتی سیاسی و راهبردی معتبر غربی در ارتباط با جنگ دوم لبنان، تاریخچه ای از منازعات میان لبنان و اسرائیل ارائه شده و سپس تسلیحات ضد زره حزب الله و پس از آن شیوه نبرد موشکی و راکتی ایشان بررسی می شود. در ادامه عملکرد تانک مرکاوا در این نبرد مورد آسیب شناسی قرار گرفته و دفاعیات مقامات اسرائیلی از آن مطرح می گردد. در انتهای این اثر تصاویری از سه مدل اول این تانک در بخش ضمائم به نمایش درمی آید. فصل سوم این کتاب در رابطه با جنگ دوم لبنان و مطالب حساسی که در این زمینه ارائه می کرد به کلی سانسور شد.

فهرست مطالب، مقدمه، تصاویر و اطلاعات بیشترجنگ دوم لبنان: دیدگاه های متعارض غربی      

این کتاب در 184 صفحه به عنوان مجموعه ای از مقالات به نگارش درآمده توسط محققان و صاحب نظران غربی به ویژه اسرائیلی و آمریکایی، در صدد بررسی ابعاد مختلف جنگ دوم لبنان میان اسرائیل و حزب اله لبنان است. نگاه حاکم بر مطالب ارائه شده به دور از جانبداری سیاسی و تنها بر اساس تحلیل ماوقع از منظری بی طرفانه ارائه شده و قصد دارد بررسی نقاط ضعف و قدرت هر یک از طرفین و تحلیل چگونگی وقوع و ادامه جنگ را تنها با پرداخت به آن چه رخ داد انجام دهد. نویسندگان مقالات موجود در این کتاب هر یک به سبب تجربه کاری و حرفه ای خود از چهره های ذی نفوذ در تحلیل مسائل نظامی، امنیتی و ژئوپلیتیکی بوده و دیدگاه های ایشان بستر مناسبی برای درک درست و واقع بینانه جنگ دوم لبنان را فراهم می کند.

فهرست مطالب، مقدمه، تصاویر و اطلاعات بیشترجنگ دوم لبنان؛ چشم اندازهای راهبردی

     این اثر در 132 صفحه ترجمه بخش اول مجموعه ای شامل شانزده مقاله به قلم اعضای بخش تحقیقاتی مؤسسه مطالعات امنیت ملی اسرائیل در سال 2007 می باشد. کتاب حاضر جنگ دوم لبنان و مسائل مربوط به آن را با هدف ایجاد مبنایی برای بحث در آینده درباره فرآیندهای در حال شکل گیری در اسرائیل و منطقه بررسی می کند و همچنین نقش اسرائیل را در این فرآیندهای جدید در دو محور داخلی و سپس منطقه ای و بین المللی مورد توجه قرار می دهد. در این اثر ابعاد داخلی جنگ در اسرائیل مورد بررسی قرار می گیرد که شامل هشت مقاله در سه دسته می باشد که دسته اول ابعاد راهبردی به وجود آورنده جنگ، دسته دوم جنبه های نظامی جنگ و دسته سوم نیز عبارت است از نقش محوری پشت جبهه اسرائیل در زمان جنگ.
     در این کتاب، شلومو بروم بر روی عدم تناسب میان اهداف نیروهای اسرائیلی و واقعیت ها و محدودیت های پیش روی آن ها در و رویارویی با چریک های حزب الله لبنان تمرکز می کند. گیورا ایلاند مقوله تصمیم گیری در سطوح بالای سیاسی از جمله نخست وزیری و مشکلات پیش روی آن در اسرائیل که بر روند جنگ دوم لبنان آثار غیر قابل کتمانی گذاشت را مورد ارزیابی قرار می دهد. یائیر اورون به مقوله بازدارندگی اسرائیل علیه انواع بازیگران دولتی و غیر دولتی در خاورمیانه و بررسی معادله بازدارندگی اسرائیل در مقابل حزب الله، سوریه و همچنین فلسطینی ها می پردازد. گیورا رام به اهمیت شفافیت در سطح فرماندهی، بی بصیرتی نظامی در برابر راکت ها، عملکرد نگران کننده نیروی زمینی و اهمیت تعیین نقطه پایان برای جنگ از همان ابتدا اشاره می کند. گابریل سیبونی پس از بررسی عملکرد حزب الله و نیروهای نظامی اسرائیل در رابطه با مفهوم ساختار سازمانی و کارکردی نیروهای دفاعی اسرائیل توضیح می دهد. آهارون زیوی فارکش به مقوله اطلاعات نظامی و پیشنهاد اقداماتی در زمینه ارتقای عملکرد آن می پردازد. یهودا بن مئیر بر روی افکار عمومی اسرائیل در زمان جنگ تمرکز کرده و نظرات آن ها را درباره مسائل گوناگون و عملکرد مسئولین ارزیابی می کند. مئیر الران نیز پشت جبهه اسرائیل و مقاومت آن را در برابر فشار حملات حزب الله بررسی می کند.

فهرست مطالب، مقدمه کتابراهنمای اطلاعات منابع آشکار ناتو

     این اثر در 150 صفحه که در سال 1388 توسط دانشکده اطلاعات ستاد ارتش ایران منتشر شده شامل سیزده مقاله از مجموعه كتابچه راهنمای اطلاعات منابع آشكار ناتو شامل پانزده مقاله می باشد كه در ادامه مجموعه کتاب اطلاعات منابع آشکار ناتو منتشر شده در نوامبر 2001 آمده است و اطلاعاتی کلی را درباره مفهوم، کاربرد و اهمیت اطلاعات منابع آشکار ارائه می کند. راهنمای اطلاعات منابع آشکار ناتو مجموعه ای متمرکز از مقالات و منابع مرجع و حاصل کار متخصصان بین المللی است که برای فراهم آوردن پس زمینه نظری لازم برای درک نحوه رشد این رشته برای فرماندهان و پرسنل آن ها اقدام می کند. این كتاب در اثر همکاری پرسنل شاخه اطلاعات فرماندهی کل ائتلاف در آتلانتیک، پرسنل فرماندهی کل ائتلاف در اروپا و همچنین مرکز راهکارهای منابع آشکار آماده شده است.

فهرست مطالب، پیشگفتار، تصاویر و اطلاعات بیشتر

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic