آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 


مقالات نظامی ـ امنیتی

 

 رکابی ها و فلز سنگین؛ درخواست تقویت نیروهای زرهی در میدان نبرد مدرن خاورمیانه

     پس از بررسی اهمیت و ارتقای ادوات زرهی در کشورهای عرب خاورمیانه به توان زرهی و برنامه های نوسازی ارتش مصر و اتکا آن بر تجهیزات آمریکایی پرداخته شده و در ادامه بر روی تانک اسرائیلی مرکاوا تمرکز شده و مشکلات پیش روی این تانک و رقابت آن با تانک آمریکایی آبرامز مورد بررسی قرار می گیرد. در پایان در رابطه با آینده مرکاوا گمانه زنی می شود.

(منبع : رند اچ. فیشبین، پایگاه اینترنتی مرکز تحقیقات سیاستگذاری آریل، شماره چهارم، اسرائیل، ژوئن 2004 م.)

 

 

 

 

 

اورانیم ضعیف شده؛ بحث اخلاقی گلوله نقره ای

     نویسنده پس از معرفی اورانیم ضعیف شده در ارتباط با کاربردهای نظامی آن و موارد استفاده از تسلیحات محتوی آن در جنگ اول خلیج فارس و همچنین جنگ کوزوو توضیح داده و در ادامه به تجزیه و تحلیل اخلاقی و حقوقی قابلیت ها و مضرات آن از دیدگاه موافقان و مخالفان استفاده از این ماده می پردازد و در ارتباط با قانونی کردن، ممنوعیت و یا محدودیت استفاده از آن گمانه زنی می کند.

(منبع : ایلیا پسیک، زیر نظر نیل آر. کویین، دانشگاه سانتا کلارا، ایالات متحده آمریکا، 2005 م.)

 

 

 

 

 

محدودیت های عملیات های مبتنی بر قدرت شلیک دور ایستا؛ در باب جنگاوری، مانور و تصمیم گیری دور ایستا

     این مجموعه در قالب ده مقاله به معرفی، بررسی و نقد عملیات های مبتنی بر قدرت شلیک دور ایستا و مسائل مربوط به آن در قبال چالش های امنیتی اسرائیل پرداخته و با ارزیابی توسل اسرائیل به این عملیات ها در جنگ دوم لبنان و همچنین بررسی شرایط پیرامونی اسرائیل اعلام می دارد که این عملیات ها علی رغم قابلیت های خود شیوه مناسبی برای تأمین منافع امنیتی آن نمی باشد.

(منبع : رون تیرا، موسسه مطالعات امنیت ملی، اسرائیل، مارس 2007 م.)

 

 

 

 

 

بازدارندگی در تقابل راهبردی اسرائیل و ایران

     با توجه به برنامه اتمی ایران و نگرانی هایی که برای غرب به وجود آورده به دغدغه های امنیتی اسرائیل در قبال توانمندی های نظامی اتمی ایران، حمله احتمالی آن به اسرائیل، گمانه زنی درباره شرایط و عواقب جنگ میان این دو کشور، اقدامات و ویژگی های بازدارنده طرفین، جایگاه و رفتار احتمالی ایالات متحده و همچنین قابلیت های تحریم های بین المللی در این میان می پردازد.

(منبع : دبلیو. اندرو تریل، فصلنامه پارامترز، دانشگاه جنگ نیروی زمینی ارتش، ایالات متحده آمریکا، بهار 2009 م.)

 

 

 

 

 

 

فراگیری استفاده از رسانه های جدید؛ نیروهای دفاعی اسرائیل در منازعات اخیر

     با ارائه مقدمه ای درباره رسانه ها در جهان امروز و تأثیرگذاری آن ها به دو عملیات نظامی اخیر در قالب جنگ های 2006 لبنان و جنگ 2009 - 2008 غزه پرداخته شده و اقدامات اسرائیل و دشمنان آن در بهره گیری از رسانه های جدید مورد نقد و ارزیابی قرار می گیرد و در انتها در زمینه این رسانه ها دورنمایی مختصر ارائه می گردد.

(منبع : سرهنگ دوم ویلیام بی. کالدول، دنیس ام. مورفی و آنتون منینگ، نشریه میلیتاری ریویو، دانشگاه جنگ نیروی زمینی ارتش، ایالات متحده آمریکا، ژوئن 2009 م.)

 

 

 

 

 

دارایی های پایان پذیر پنتاگون؛ تضعیف بنیان های قدرت آمریکا

     آمریکا مدت ها به طور انحصاری از تجهیزاتی بهره می برد که پایه های قدرت نظامی آن را تشکیل می داد. این تسلیحات به مرور زمان به دست رقبا و دشمنان آن ها افتاده و ارزش راهبردی آن ها از بین رفته و دچار زوال شده است. در این اثر به بررسی حوزه های مختلف از جمله جنگ های نامنظم، نبردهای مجازی و امثال آن پرداخته می شود که آمریکا در حال از دست دادن قابلیت های انحصاری خود در مقابل رقبا می باشد.

(منبع: اندرو اف. کرپینویچ جونیور، نشریه فارین افرز، ایالات متحده آمریکا، ژوئیه - آگوست 2009 م.)

 

 

 

 

 نقش علم و فناوری در تحول اطلاعات آمریکا

     اطلاعات ایالات متحده موضوع بحث و بررسی بسیاری بوده و در اثر حاضر در قالب پنج بخش ضمن بررسی محیط علمی در دسترس مجموعه اطلاعاتی آمریکا به نقش و فعالیت علم و فناوری در آن توجه شده و به مدیریت منابع موجود برای عناصر تأثیرگذار در آن پرداخته می شود و در این زمینه رهنمودهایی برای فعالیت بهتر بخش های اطلاعاتی این کشور ارائه می گردد.

(منبع : کوین ام. اوکانل، از کتاب آینده اطلاعات ایالات متحده، زیر نظر پیتر برکوویتز، موسسه هوور، ایالات متحده آمریکا، 2005 م.)

 

 

 

 

 

 

ساز و کار اطلاعات در هند

     تعدد سازمان های اطلاعاتی هند را می توان از مشکلات عمده اطلاعات آن دانست که به همراه رقابت های بین سازمانی و عدم همکاری مناسب میان آن ها موجب بروز مشکلاتی قابل توجه می شود. نویسنده که خود دارای سابقه فعالیت اطلاعاتی در هند بوده قصد دارد با آسیب شناسی سازمان های اطلاعاتی این کشور و اشاره به عدم نظارت بیرونی بر عملکرد این واحدها به ارائه پیشنهادات و رهنمودهایی مناسب به منظور ارتقاء سطح کیفی فعالیت های آن ها بپردازد.

(منبع : سرلشکر وی. پی. سینگ، از کتاب اطلاعات خارجی هند، انتشارات ماناس، هندوستان، 2007 م.)

 

 

 

 

 

اطلاعات علائم

     نویسنده این اثر ابتدا درباره روش های جمع آوری اطلاعات و همچنین حوزه اطلاعات علائم توضیحاتی ارائه کرده و در ادامه ضمن بررسی فعالیت های ایالات متحده به همراه متحدان آن در زمینه شنود و رهگیری ارتباطات مخابراتی به مسائل حقوقی و همچنین سازمان های مجری امر شنود در چند کشور دموکراتیک توجه می کند. پس از آن درباره انجام چنین کاری در هند و همچنین تجربه تاریخی آن در زمینه شنود تلفنی و نظارت اینترنتی بحث کرده و نظر مخالف خود را اعلام می کند.

(منبع : سرلشکر وی. پی. سینگ، از کتاب اطلاعات خارجی هند، انتشارات ماناس، هند، 2007 م.)

 

 

 

 

چشم انداز دستخوش تغییر امنیت و اطلاعات در قرن بیست و یکم

     نویسنده با بررسی چند چالش پیش روی مجموعه های اطلاعاتی غربی از قبیل انتشار اطلاعات میان سازمان های امنیتی، عدم توزان بین براوردهای اطلاعاتی خودی در داخل و خارج، بدبینی نسبت به اطلاعات، افزایش فعالیت اطلاعاتی در فضای شبکه ای و عدم توازن میان جمع آوری و تحلیل داده ها اعلام می کند حوزه اطلاعات و امنیت ملی اکنون با یک تغییر پارادایمی روبروست.

(منبع: کوین ای. اوبرین، اثر مشترک مرکز اطلاعت ادن و مرکز بین المللی مطالعه افراطی شدن و خشونت سیاسی، انگلستان، اکتبر 2008 م.)

 

 

 

 

 


 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات