آثار سعید خاوری نژاد

مترجم، محقق است

 


مقالات سیاسی

قربانی، مدرسه مذهبی

     برای اثبات نادرستی نگاه به مدارس مذهبی به عنوان مراکز آموزش تروریسم به پنج عملیات تروریستی در مرکز تجارت جهانی آمریکا، انفجار سفارتخانه آمریکا در آفریقا، حملات یازدهم سپتامبر، بمب گذاری بالی و لندن استناد می شود.

(منبع : پیتر برگن و سواتی پاندی، فصلنامه واشنگتن، مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی، موسسه فناوری ماساچوست، ایالات متحده آمریکا، بهار 2006 م.)

 

 

 

 

 

 

پس از زرقاوی؛ معما و آینده القاعده عراق

     به معرفی زرقاوی، تبیین راهبرد ضد شیعه و شکست آن پرداخته و در مورد وضعیت گروه القاعده عراق، آینده مبهم و ارتباط آن با گروه القاعده، شرایط پس از مرگ زرقاوی و وضعیت آمریکا در عراق توضیح می دهد.

(منبع : برایان فیشمن، فصلنامه واشنگتن، مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی، موسسه فناوری ماساچوست، ایالات متحده آمریکا، پاییز 2006 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تناقض پاکستان؛ متحد و دشمن تروریسم

     توضیحاتی درباره تناقض موجود در عملکرد کشور پاکستان در زمینه مبارزه با تروریسم پس از حملات یازدهم سپتامبر 2001 م. به آمریکا ارائه شده و علاوه بر آن به چالش های پیش روی پاکستان در حوزه هایی از قبیل مبارزه با تروریسم، نظام آموزشی نامناسب، فقدان سنت های دموکراتیک و فرقه گرایی داخلی توجه می شود که در مجموع موجب ظهور مشکلات عدیده بر سر راه آن خواهد شد.

(منبع : ایزاک کفیر، مجله امور خارجه خاورمیانه، مرکز مطالعات راهبردی سادات - بگین، دانشگاه بار ایلان، اسرائیل، مارس 2006 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چالش های تروریستی امنیت داخلی عربستان سعودی

     درباره شکست راهبرد ضد تروریستی و اقدامات عربستان سعودی و ضعف و ناتوانی نیروهای امنیتی این کشور در مبارزه با تروریسم اطلاعات قابل توجهی ارائه شده و با ذکر چندین مثال در زمینه سهل انگاری مسئولان مربوطه و حتی مشارکت آن ها در اقدامات تروریستی به روشن کردن دیدگاه مخاطب در ارتباط با عمق مشکلات در نظام حکومتی و جامعه این کشور پرداخته می شود.

(منبع : یوشع تیتلبام، مجله امور خارجه خاورمیانه، مرکز مطالعات راهبردی سادات - بگین، دانشگاه بار ایلان، اسرائیل، سپتامبر 2005 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

من کیستم؟ بحران هویت در خاورمیانه

     نویسنده در مورد استعمار و میراث منفی آن در خاورمیانه و نقش و مداخلات آن در ایجاد کشورها و هویت ملی در منطقه توضیح داده و درباره تلاش این کشورها و توسل به مفاهیمی از جمله هویت مذهبی، هویت دودمانی، هویت توسعه طلبانه و هویت فراملی برای رفع این معضل و پیدا کردن جایگاهی قابل توجه در معادلات منطقه اشاره می کند.

(منبع : پی. آر. کوماراسوامی، مجله امور خارجه خاورمیانه، مرکز مطالعات راهبردی سادات - بگین، دانشگاه بار ایلان، اسرائیل، مارس 2006 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آسیب پذیری انرژی ایران

     با رویکردی آسیب شناختی به ظرفیت ها و وضعیت انرژی ایران در حوزه های مختلف از جمله نفت، گاز، برق، بنزین و انرژی هسته ای تا سال 2006 توجه کرده و همچنین در مورد وضعیت اقتصادی ایران و اقدامات متقابل اقتصادی و تحریم های اعمال شده علیه آن توضیح می دهد که این امر اتخاذ سیاست هایی بهتر در زمینه انرژی، سرمایه گذاری، نوسازی و مصرف بهینه آن را طلب خواهد کرد.

(منبع : پل ریولین، مجله امور خارجه خاورمیانه، مرکز مطالعات راهبردی سادات - بگین، دانشگاه بار ایلان، اسرائیل، دسامبر 2006 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آینده کردها چیست؟

     نویسنده با توجه به حضور تاریخی کردها در منطقه در زمینه هایی چون وضعیت تاریخی و همچنین مسائل و مشکلات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی پیش روی آن ها در چهار کشور ایران، عراق، ترکیه و سوریه توضیحاتی ارائه کرده و در ادامه در مورد نتایج انتخابات پارلمانی کشور عراق در سال 2005 و عملکرد گروه های سیاسی کردها در این زمینه به بحث و گفتگو می پردازد.

(منبع : خالد صالح، مجله امور خارجه خاورمیانه، مرکز مطالعات راهبردی سادات - بگین، دانشگاه بار ایلان، اسرائیل، مارس 2005 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا دموکراسی باید اشاعه یابد یا متوقف شود؟

     نویسندگان با دیدگاهی انتقادی به روند ترویج دموکراسی توسط ایالات متحده آمریکا در جهان در قالب تشکیل بنیادها و موسسات مختلف و اقدامات دیگر نگریسته و ضمن اشاره به چالش های کنونی پیش روی این کشور در زمینه فراگیر کردن دموکراسی به خصوص در خاورمیانه به منظور احیای این مهم پیشنهاداتی در چند محور ارائه می دهند.

(منبع : فرانسیس فوکویاما و مایکل مک فال، فصلنامه واشنگتن، مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی، موسسه فناوری ماساچوست، ایالات متحده آمریکا، زمستان 2007 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

جنسیت و اعتراض اجتماعی شیعی

     در این مقاله با دیدگاهی تاریخی به معرفی دیدگاه های و ارزیابی مختصر اندیشه های منادیان جریان فکری معترض شیعه مانند آیت الله خمینی، مطهری، شریعتی، مجاهدین خلق و همچنین زهرا رهنورد در آثار مکتوب ارائه شده ایشان درباره مسأله جنسیت در ایران دهه 50 شمسی پرداخته می شود.

(منبع : نیکی کدی، گزیده ای از مقاله جنسیت و اعتراض اجتماعی شیعی در ایران از کتاب تشیع و اعتراض اجتماعی، زیر نظر یوان آر. آی. کول و نیکی آر. کدی، انتشارات دانشگاه ییل، ایالات متحده آمریکا، 1986 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انقلاب ایران

     با نگاهی انتقادی به انقلاب 1357 در ایران و با گذاری تاریخی به بررسی تحولات سیاسی تاریخ معاصر به ویژه تحولات مربوط به امر مشارکت سیاسی و تشکیل نیروهای اجتماعی و سیاسی جدید مشارکت کننده، تغییر در نظام نخبگان و همچنین نهادسازی در ایران توجه کرده و درباره ماهیت رژیم جدید و چالش های پیش روی آن تحلیل هایی ارائه می شود.

(منبع : ریچارد دبلیو کاتم، از کتاب تشیع و اعتراض اجتماعی، زیر نظر یوان آر. آی. کول و نیکی آر. کدی، انتشارات دانشگاه ییل، ایالات متحده آمریکا، 1986 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نیاز ایالات متحده به یک راهبرد کلان جدید محدود کننده

     در ابتدا درباره هزینه های هنگفت نظامی آمریکا به دلیل تأکید آن بر حضوری هژمونیک در جهان و ایفای نقشی انحصاری در تأمین امنیت بین المللی بحث می شود که موجب لزوم اتخاذ راهبرد جدیدی می گردد که با تشویق سایر کشورها به حضور در فضای جهانی موجب محدود شدن تعهدات جهانی آمریکا و کاهش مخارج نظامی این کشور شود. این مقاله در پاییز 1388 در شماره 9 مجله نگاه 2 متعلق به دانشکده اطلاعات ستاد ارتش ایران منتشر شد.

(منبع: کریستوفر پربل، نشریه ژورنال نیروهای مسلح، ایالات متحده آمریکا، مه 2009 م.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات